В Харькове обнародовали результаты мониторинга оказания медпомощи переселенцам

29-04-2015

У Харкові, в медіацентрі "Время", 11 березня відбулася прес-конференція, присвячена результатам проведеної правозахисниками оцінки якості медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам та громадського аудиту використання бюджетних коштів на забезпечення потреб вимушених переселенців. 

Серед учасників заходу - голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов, науковий співробітник Харківського інституту соціальних досліджень Світлана Щербань, заступник директора Департаменту – начальник управління медичної діяльності Департаменту охорони здоров’я Харківської облдержадміністрації Галина Сіроштан.

Так, Харківський інститут соціальних досліджень разом із Чугуївською правозахисною групою за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» провели соціологічне дослідження, присвячене використанню бюджетних коштів на забезпечення потреб вимушених переселенців. Було опитано 114 таких осіб на території міста Чугуєва, Чугуївського, Шевченківського та Печенізького районів Харківської області. Опитування носить розвідувальний характер і не є репрезентативним. Результати інтерв’ю з переселенцями дають можливість побачити, який в цілому характер носять проблеми вимушено переміщених людей із зони АТО в Харківській області:

• Вимушено переміщені особи переїжджають невеликими групами у складі 2-6 членів сім’ї, частіше за все – утрьох. Кожна п’ята сім’я переселенців має від однієї до 3 неповнолітніх дітей.

• 40 % опитаних орендують житло, витрачаючи на це від 700 до 3000 гривень. Інші живуть у родичів, друзів (27 %) або у гуртожитках / кімнатах / квартирах, які безкоштовно надала держава (27 %). 6 % – живуть у незнайомих людей, які надали житло безкоштовно, або у волонтерів.

• Серед головних проблем, які хвилюють переселенців більш за все, можна визначити пошук житла (66 % від усіх відповідей), потребу у харчуванні (43 %), труднощі у працевлаштуванні (41 %), відсутність грошей на повернення додому (26 %), потребу у теплих речах (25 %).

• Серед опитаних усі виявилися зареєстрованими в якості вимушено переміщених осіб. 76 % респондентів отримують державну грошову допомогу як переселенці. При цьому ще 23 % зазначили, що документи вже подані і допомогу вони ось-ось повинні отримати. 1 % переселенців зазначив, що не потребує грошової допомоги від держави.

• 87 % переселенців зазначили, що і процедура реєстрації, і процедура отримання державної грошової допомоги виявилися абсолютно або скоріше доступними, ніж ні. Недоступними вони виявилися тільки для 1 % опитаних. Завагалися із відповіддю 12 % опитаних. Більшість переселенців витратили на ці процедури один день (86 %), кожен 11 респондент реєструвався і оформляв грошову допомогу декілька днів. У 3 % опитаних це зайняло тиждень і більше.

• Щодо загальної оцінки ефективності системи надання державної допомоги переселенцям 26 % опитаних зазначили, що вона скоріше ефективна, ніж неефективна; 24 % – що скоріше неефективна, ніж ефективна. Більше половини респондентів не змогли відповісти однозначно (51 %).

• Для того, щоб покращити надання державної допомоги переселенцям, опитані, перш за все, зазначали, що треба збільшити кількість державних програм надання такої допомоги (56 % від усіх відповідей) та покращити доступу до інформації про її надання (18 %).

• На окреме питання щодо необхідності створення громадських рад при державних органах, які займаються проблемами переселенців, 80 % опитаних зазначили, що це потрібно, 20 % – не погодилися. Серед тих, хто погодився, 91 % відмітили, що у складі таких рад повинні бути самі переміщені особи (8 % – не погодилися, 1 % завагався із відповіддю).

Опитування також показало, що 59 % переселенців зверталися за медичною допомогою у державні заклади охорони здоров’я, при чому абсолютно всі, хто звернувся, таку допомогу отримали (78 % із них – повністю безкоштовно, 22 % – частково оплативши).

 

З грудня 2014 р. по лютий 2015 р. Чугуївська правозахисна група за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» здійснювала громадський аудит стану забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до медичної допомоги та життєво необхідних лікарських засобів.

В рамках проекту створено Громадський центр з оцінки якості медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам, надіслано інформаційні запити до органів влади та місцевого самоврядування, здійснено вибіркове відвідування медичних закладів та місць проживання вимушених переселенців. В рамках проекту створено відповідний інформаційний ресурс – Інтернет-сайт «Медичні права вимушених переселенців» http://pereselenci-med.kh.ua/.

З отриманих відповідей з’ясовано, що додаткове фінансування галузі охорони здоров’я районів не проводиться. Резервні фонди медичних препаратів майже в усіх районах області не створено у зв’язку з обмеженим фінансуванням.

Збільшення цільових видатків на лікування й забезпечення медичної допомоги та життєво необхідними засобами ВПО, які мають хронічні захворювання (онкологія, діабет, наркозалежність, ВІЛ-інфекція, туберкульоз, бронхіальна астма, психічні захворювання, ревмозахворювання) не здійснювалося.

Згідно з результатами анкетування щодо стану забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до медичної допомоги та життєво необхідних лікарських засобів, в ході якого було опитано 140 ВПО, встановлено наступне:

- 72 % ВПО з тих, що проживають в місцях компактного проживання, вказали, що заходи санітарно-епідеміологічної безпеки та карантинні заходи за місцем їхнього фактичного перебування не проводилися.

- Флюорографічне обстеження з часу прибуття на територію Харківської області пройшли лише 12 % з опитаних ВПО

- На хронічні захворювання страждає 40 % ВПО, що опитані.

- Необхідні ліки в лікувальній установі надані в повному обсязі лише 25 % ВПО, 62 % надані не в повному обсязі, 13 % не надані взагалі.

- 87 % опитаних ВПО зазначили, що купувати необхідні ліки самостійно не можуть через завищену вартість останніх.

В жодному з комунальних закладах охорони здоров’я немає інформації щодо аптек, з якими укладені угоди про продаж на пільгових умовах або безкоштовне надання ліків.

- 95 % ВПО вказали, що їм взагалі не пропонували пройти психологічну реабілітацію (хоча відповідно до відповідей центральних районних лікарень, така допомога надається в ЦРЛ психіатрами).

Необхідно:

1) забезпечити на території всієї України роботу електронного реєстру ВПО, що звертаються за отриманням медичної допомоги – з метою перерозподілу коштів бюджету, виходячи з кількості ВПО, що проживають на певній адміністративно-територіальній одиниці;

2) створити незалежні наглядові ради при лікарнях, до яких включити представників від волонтерів та ВПО – для контролю за використанням державних і благодійних коштів;

3) в кожному медичному закладі створити резервний фонд лікарських препаратів;

4) забезпечити проведення медичних обстежень всіх ВПО, що прибувають;

5) доукомплектувати заклади охорони здоров’я фахівцями згідно з навантаженням, враховуючи кількість ВПО на відповідній адміністративно-територіальній одиниці;

6) забезпечити місця компактного проживання ВПО аптечками, наборами-пакетами для новонароджених, для невідкладної допомоги тощо;

7) в кожному з комунальних закладів охорони здоров’я розмістити інформацію щодо аптек, з якими укладені угоди про продаж ліків для пільгового контингенту або безкоштовне надання ліків. 

Читайте также
Другие материалы рубрики
Отчет 29-04-2015

В Харькове представили результаты мониторинга отношения местных жителей к переселенцам

В Харькове, в медиацентре «Время» состоялась пресс-конференция общественной инициативы «КрымSOS» по результатам мониторинга отношения местного населения и СМИ к вынужденным переселенцам.

Отчет 29-04-2015

Пропускной режим сильно усложнил выезд гражданскому населению из зоны АТО - волонтеры

На пресс-конференции в медиацентре «Время» представители крупнейших волонтерских организаций рассказали о ситуации, в которой оказались жители прифронтовых и неподконтрольных территорий.

Отчет 27-04-2015

Эпидемии гарантированы. Вопрос: когда?

В конце минувшего года Минздрав отчитался, что все госзакупки выполнены в полном объеме. Но, если говорить о вакцинах против опасных инфекционных заболеваний, это не соответствует действительности.