Цукор – дуже хитрий товар. Він начебто є, але тільки глянь - і його вже немає…

24-06-2019

Про результати заходів, проведених податківцями для своєчасного виявлення операцій, які сприяють мінімізації податкових платежів, розповіла кореспонденту газети «Время» начальник Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС Галина  Феденко.

Виходячи з того, що сучасні економічні процеси в Україні зумовлюють необхідність формування податкової системи на якісно новому рівні, суттєво наближеному до європейських стандартів, основною запорукою євроінтеграції мають стати детінізація економіки, подолання корупції, зміцнення довіри між державою та бізнесом, стабілізація податкового законодавства, а також підвищення ефективності та удосконалення податкового контролю.

На сьогоднішній день фіскальною службою впроваджено багато нових сервісів для платників податків з метою спрощення ведення бізнесу та забезпечення максимальної ефективності у роботі.

Важливою складовою функціонування податкової системи є ефективний податковий контроль, який проводиться з використанням сучасних аналітичних інструментів, наявних баз даних, що дозволяють здійснювати якісний доперевірочний аналіз суб’єктів господарювання, визначити можливі ризики та приховану податкову базу, а також запобігати ухиленню від оподаткування.

В свою чергу, введення в дію Єдиного реєстру податкових накладних не вирішило повністю тих питань, які покладались на цей «податковий механізм», хоча він є досить функціональним для відстеження всієї ланки постачання товару та виявляє моменти, на які треба звернути увагу в першу чергу.

Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС приділяє особливу увагу детальному аналізу фінансово-господарських операцій по формуванню як податкового кредиту так і податкових зобов’язань, зокрема, по взаємовідносинах із суб’єктами підприємницької діяльності з ознаками фіктивності.

Наприклад, підприємство харчової промисловості протягом 2017–2018 рр. по документах здійснювало операції з реалізації цукру власного виробництва  підприємствам, які мають ознаку «сумнівності». За допомогою інформаційних баз ДФС не можливо встановити кінцевого споживача товару, що може свідчити про проведення фіктивних операцій з продажу-купівлі цукру.

У ході документальної позапланової перевірки цього підприємства працівниками Харківського управління виявлено «нетривіальну» схему формування сумнівного податкового кредиту для суб’єктів господарювання з ознаками ризику на суму проведених операцій понад 114 млн. грн., оскільки при дослідженні здійснення реалізації цукру 27 контрагентам були спростовані факти відвантаження цукру. Тобто, мало місце лише документальне оформлення операцій з реалізації цукру у зв’язку зі списанням його з балансу.

Виявилося, що керівниками більшості з цих СПД - контрагентів є фізичні особи з адресою реєстрації на тимчасово непідконтрольній території Донецька та такі, по яких відкриті кримінальні провадження за ознаками злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України

Під час перевірки досліджені обставини реалізації цукру іншим особам: перевізники цукру зазначили, що ці операції здійснювались на замовлення фізичних осіб та інших підприємств, не зазначених в первинних документах виробника цукру, при чому за готівковий розрахунок.  

Згідно з інформацією, отриманою, зокрема, від п’ятого відділу Міжрегіонального оперативного управління Офісу ВПП ДФС, а також в ході кримінальних проваджень, відкритих по вищезазначених операціях, встановлено, що підприємства-покупці були створені з метою прикриття незаконної діяльності, а саме для здійснення безтоварних операцій підприємствами реального сектору економіки з метою штучного заниження ними податкових зобов’язань, які підлягають сплаті в бюджет.

В свою чергу, на підставі матеріалів, зібраних в ході відпрацювання зазначених сумнівних операцій як доказової бази, та отриманих даних, які вказують на використання схем ухилення від сплати податків службовими особами підприємства – постачальника цукру, Слідчим управлінням Фінансових розслідувань Офісу ВПП ДФС було зареєстровано кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України.

Зважаючи на вищевикладене, хочу закликати платників співпрацювати тільки з доброчесними контрагентами.

Завдяки розширенню опцій електронних сервісів перевірити своїх партнерів можна он-лайн у режимі реального часу і за будь-яких сумнівів відмовитись від операцій. Адже за співпрацю з фіктивними контрагентами рано чи пізно доведеться відповідати.

 

Читайте также
Другие материалы рубрики