Дороги к храму: греко-католики

02-12-2019

Украинская греко-католическая церковь, УГКЦ (лат. Ecclesia Graeco-Catholica Ucrainae) — самая большая католическая церковь в Украине. Одна из 23-х восточных католических церквей своего права и наиболее многочисленная из них в мире — свыше 5,5 млн верующих. Пребывает в сопричастности с папой римским и сохраняет византийскую литургическую традицию.После крещения великого князя Владимира, а затем народа Руси в 988 г. была создана Киевская митрополия, подлежащая Константинопольскому патриархату. На соборе православной Киевской митрополии в Бересте в 1596 г., который созвал митрополит Михаил Рогоза (отсутствовали только два епископа: Львовский и Перемышльский), был подписан документ о соединении с Римской Церковью. При этом было поставлено 33 условия, которые гарантировали сохранение восточного византийского православного обряда и киевской литургической и богословской традиции. Этот документ получил название Берестейская уния. Благодаря унии, как утверждает УГКЦ, возобновилось единение, которое было в Христовой Церкви в первом тысячелетии, и именно УГКЦ сохраняет непрерывное преемство киевских митрополитов от крещения Руси до сегодняшних дней и развивает киевскую литургическую и богословскую церковную и культурную традиции. 

 

На вопросы газеты «Время» отвечает епископ Харьковского экзархата УКГЦ владыка Василий Тучапец.

Людина створена вільною

— Какие визуальные символы и тексты являются в вашей религии священными, сакральными?
— Як і в усіх християнських Церквах, найпершим є Євангеліє (Новий Завіт), що розповідає про прихід на землю Спасителя світу Ісуса Христа, його діяльність, смерть і воскресіння, а також Старий Завіт, в якому йдеться про створення світу і часи до Ісуса Христа. Крім цього, є сім Святих Таїнств: Хрещення, Миропомазання, Євхаристія, Сповідь, Вінчання, Єлеопомазання, Священство.
Наступним символом є чесний хрест, на якому Ісус наш Господь дав себе в жертву заради спасіння людства.
І, звичайно, ікони — Спасителя, Богоматері та святих.
— Назовите три самые значимые даты в религиозном календаре вашей конфессии. Как должен провести этот день (дни) верующий человек? Существуют ли в эти и/или другие дни ограничения в трудовой и иной деятельности?
— Таких християнських свят більше ніж три. Без сумніву, головним є Пасха — Воскресіння Христове, бо це найвірогідніший доказ божества Ісуса Христа. Також великі свята Різдво Христове, Богоявлення, Преображення, Вознесіння Ісуса Христа, Зшестя Святого Духа. Важливим святом є Благовіщення, коли Пречиста Діва Марія зачала Сина Божого від Святого Духа. 

(Зауважу: наші свята по датах співпадають з православними, адже греко-католики у релігійному відношенні також слідують юліанському календарю.)
Віруюча людина, як сказано у Святому Писанні, повинна шанувати святий день: йти до храму, брати участь у Літургії та Святих Таїнствах. Це день відпочинку від праці, який потрібно присвятити духовним справам.
— Какие правила в поведении, внешнем виде (одежда и пр.), питании обязан соблюдать приверженец вашего религиозного течения?
— Мораль, яка ви­пливає з християнської віри, вказує на те, що людина повинна пристойно одягатися. І не тільки тоді, коли йде до храму, а й у повсякденному житті.
Жінкам заходити до церкви з покритою головою — це рекомендація, не вимога.
Щодо харчування. У нас є чотири пости: Великий (перед Пасхою), Петрів (перед святом апостолів Петра і Павла), Успенський (перед Успіням Матері Божої) і Різдвяний (перед Різдвом Ісуса Христа). Найстрогіший з них — Великий Піст, коли ми стримуємося від молочних і м'ясних страв. Але беручи до уваги, що змінюються часи, змінюється екологія, людина стає менш витривалою, тому не кожному під силу строго постити. Через те, кому важко строго постити, дозволяється послаблення у пості. Зазначу, що суть посту не лише в обмеження в їжі чи, скажімо, в розвагах, а це — духовна праця над собою заради душевного очищення та вдосконалення.
— Позволяет ли ваша вера служить в армии (брать в руки оружие), быть избирателем и кандидатом в политических выборах, участвовать в переписях населения, получать идентификационный код?
— Про армію. Кожна людина створена Богом вільною за Його образом і подобою. Але коли хтось намагається позбавити людину цього права, вона має право захищати свою свободу. Тому брати в руки зброю, щоб боронити свою свободу, — це не є гріх.
Вибори. Від голосу кожного залежить майбутнє нашої країни, тому кожен громадянин зобов'язаний брати учать у виборах. А от балотуватися на вибори духовні особи не повинні, бо вони є слугами Христовими і згідно зі своїм покликанням повинні вести всіх до спасіння, незалежно від партійної приналежності, переконання чи національності.
Переписи населення, паспортизація, ідентифікаційні коди мають на меті облік громадян та забезпечення порядку в державі. В цьому нічого поганого немає. 
— Сколько, хотя бы приблизительно, верующих насчитывает ваша религиозная общность в Харькове и области? Сколько имеется храмов (приходов, молельных домов)?
— На Слобожанщині до СРСР греко-католицької церкви фактично не було. Але «завдяки» радянській владі, яка переміщувала людей, тут з'явилися наші вірні. 
Громади наші невеликі, вони поки що у стані формування. У Харкові до храму приходить понад двісті людей, а загалом по області щонеділі беруть участь у богослужіннях близько 500 вірних. 
На всю Харківщину є тільки один греко-католицький храм у Покотилівському Свято-Покровському монастирі. Зараз будуються церкви в Харкові та Люботині. Усього в області ми маємо вісім парафій, тож у решти є лише каплички, де плануємо будувати храми.
— Как часто проходят богослужения?
— Щодня зранку, в монастирі — двічі: ще й ввечері.
— Религиозные службы мужчин и женщин проводятся совместно или раздельно?
— Разом. Христос створив одну церкву

Христос створив одну церкву
— Существуют ли сложности в жизнедеятельности религиозной общины в связи с тем, что она находится на так называемой канонической (традиционной) территории православия?
— Нас тут сприймають по-різному: обережно, деколи негативно. Але ситуація змінюється на краще насамперед через діяльність громади: допомога потребуючим, вимушено переміщеним особам, а також молитва, праця з дітьми та молоддю. Коли при владі була Партія регіонів, до нас ставилися дуже погано, робили різні перешкоди. А в останні роки нам не допомагають, але і не заважають.
— В чем, по-вашему, главные расхождения между основными христианскими направлениями — католичеством, православием и протестантизмом? Верите ли вы в то, что когда-нибудь все христианские течения сольются воедино?
— Христос, наш Господь, створив одну Церкву, а не кілька. На Тайній вечері Ісус молився в присутності апостолів: «Отче, молю Тебе, щоб вони були одно як Я в Тобі, а Ти в мені». І дванадцять апостолів проповідували одне Євангеліє. Те, що християнство поділилося, не є волею Божою і не випливає зі слів Господніх, а є виявом людської немочі та гріха. 
Відносно розбіжностей, то між католиками і православними немає розбіжностей щодо віри і догматів, лише різними богословськими мовами пояснюються ті ж самі правди віри. Розбіжність є щодо трактування служіння в Церкві апостола Петра і його наступників. По відношенню до протестантів розбіжностей є більше — це трактування Святих Таїнств, вшанування святих та ікон.
Якщо говорити про український контекст, то УГКЦ відкрита до екуменічного діалогу з усіма християнськими Церквами. Ми щороку проводимо тиждень молінь за єдність церкви, на який запрошуємо представників різних конфесій. Ми не повинні ворогувати між собою, а як християни повинні любити один одного. 
— Критики религиозного мировоззрения как такового заявляют, основываясь на данных науки, что все вокруг нас и сам человек созданы не Божьим промыслом, а природой и эволюцией. И вера в какую-либо высшую силу — своеобразное отражение в сознании людей непонятных для их разума явлений. Что вы скажете в ответ?
— Правдивість теорії еволюції ніхто науково не довів — це досі гіпотеза, яка не витримує жодної серйозної критики. Щоби один вид шляхом еволюції перейшов в інший вищий вид — таке неможливе. Розум, воля, свобода, а також мова з’явилися у людини не шляхом еволюції від мавпи, яка є твариною. Все це створив Господь, і це є виявом Божої свободи і любові. Бог створив людину на свій образ і свою подобу, розумною і вільною, щоб вона добре і відповідально управляла цим світом.
— Где и как готовят священнослужителей? Какие требования предъявляются к соискателям духовного звания? Может ли быть священником, скажем, женщина?
— За Христом ішло багато жінок, також Пречиста Діва Марія — Його Мати, і Господь їх не відкидав, навпаки, ставився до них з великою шаною, але вибрав учнів Своїх, апостолів — всіх чоловіків і саме їм передав благодать священства.
Той, хто відчуває по­кликання служити Богові, церкві, вступає до семінарії — складає іспити і навчається шість років. Після успішного закінчення навчання приймає рукоположення на священника. Якщо священик хоче бути одруженим, то він повинен одружитися до рукоположення, бо після це вже заборонено.
— Получают ли зар­плату священнослужители? Можете назвать ее размер? Если нет денежного довольствия, то кто их содержит?
— Окресленої, так би мовити, зарплатні у священиків немає. Парафія, на якій служить священик, повинна утримувати його своїми пожертвами. Але через те що парафії на сході України дуже маленькі, зрозуміло, що вони самі не можуть забезпечити матеріальне утримання священика і його сім’ї, тому ми шукаємо підтримки в наших єпархіях на заході країни, а також єпископ намагається залучити до цієї справи якісь благодійні організації.
— Занимается ли религиозная организация волонтерством и благотворительностью? Если да, то из каких финансовых источников, кроме пожертвований верующих (прихожан), выделяются необходимые на это средства?
— Діяльність Христової Церкви полягає не тільки в проголошенні Євангелія та в освяченні вірних через Таїнства та молитву, але й у милосердному служінні ближнім, які потребують допомоги.
Своїх ресурсів у нас дуже мало. Але в нашій церкві є благодійна організація «Карітас Харків» («Карітас» — общее название 154 национальных католических благотворительных организаций, действующих в 198 странах и регионах мира и объединённых в международную конфедерацию «Caritas Internationalis». Ред.), яка надає допомогу потребуючим, зокрема, вимушено переміщеним особам чи нужденним: одягом, харчуванням, реабілітацією дітей і батьків або юридичною консультацією.

Cім’я — це чоловік і жінка
— Как ваша конфессия относится к светской музыке, современным танцам, изобразительному искусству, театру, кино, спортивным состязаниям?
— Церква підтримує мистецтво, яке поширює загальнолюдські та християнські цінності, виховує благородні риси поведінки людини та всебічний її розвиток.
— Как ваша конфессия относится к табакокурению, употреблению спиртных напитков? Осуждаются ли и в какой форме различные зависимости (алкоголизм, наркомания, игромания и т. п.)?
— Залежність від алкоголю, наркотиків чи гральних автоматів свідчить про те, що людина вже тривалий час приймає або займається цим. Така людина потребує цілісного підходу до звільнення на всіх рівнях: духовному, психічному і фізичному. Тому церква не засуджує узалежнених, а навпаки старається супроводжувати їх через центри реабілітації чи працю в спільнотах, щоб підтримати їхнє бажання позбутися залежності і нормально та гідно продовжувати своє життя.
Щодо спиртних напоїв, то Святе Писання говорить про вино, яке звеселяє серце чоловіка. Тому вживати його в міру сприяє здоров’ю. А ось палити шкодить здоров’ю людини.
— Как ваша конфессия относится к однополой любви, до- и внебрачному сексу, контрацепции, абортам?
— Господь виразно говорить, що сім’я є союз чоловіка і жінки. Чоловік і жінка з любові створюють сім’ю, щоб народжувати дітей, їх виховувати та продовжувати людський рід. А одностатеві стосунки такої мети не переслідують, тому вони є неприродними і не відповідають фізіології людини. Але це не означає, що церква відкидає таких людей. Вона готова підтримати їх на життєвому шляху, щоб вони віднайшли свою справжню ідентичність — чоловіка і жінки.
Церква, безперечно, виступає проти передшлюбних і позашлюбних відносин, бо це руйнує любов та згоду у сім’ї.
Аборт — це вбивство дитини, яка вже має тіло і душу, є живою особою. Тому аборт є великим гріхом. Контрацепція — це маніпуляція статевим життям, щоб не зачати дитину. Це виявляє нещирість у стосунках і використання іншої людини в своїх цілях. Це не любов.
— Как поступит религиозная община, если один из ее членов захочет связать себя узами брака с человеком другой веры или атеистом?
— Звісно, рекомендується, щоб молоді люди одної віри створювали сім’ю. Але у любові границь немає. І якщо хтось покохав людину іншої віри, то вони мають право створити сім’ю. Головне, щоб вони мали єдиний погляд на сім’ю і ніхто з них не чинив перешкод іншому в сповідуванні своєї віри та вихованні дітей по-християнськи. Тому перед Таїнством Вінчання молоді люди проходять у церкві підготовку до спільного подружнього життя.
— Одобряет ли ваша конфессия новые медицинские технологии — искусственное оплодо­творение, клонирование и т. д.?
— Наукові досягнення можуть бути використані як позитивно, так і негативно. Щоб оцінити застосування сучасних репродуктивних технологій з точки зору етики, у богослов’ї постала нова дисципліна — «Біоетика». Отож, як штучне запліднення, так і клонування є не моральним, бо це неприродні способи зачаття, внаслідок яких нищать живі запліднені клітини.

Грішників чекає Божий суд
— В чем ваша религия видит проявление наивысшей добродетели и какой грех считается самым тяжелым? Является ли таковым неверие в Бога? 
— Христос проголосив, що найбільшою заповіддю є любов — до Бога і до ближнього. Саме любов є найбільшою християнською чеснотою.
Ісус також сказав, що будь-який гріх проститься людині, але хула проти Святого Духа не проститься. А хула проти Святого Духа — це якраз і є невизнання або заперечення, що Бог є. Це і є найтяжчий гріх. 
— Каково представление вашего вероучения о загробной жизни? Что будет с человеком (его душой) после смерти?
— Якщо людина охрестилася в ім’я Пресвятої Тройці, перебуває в благодаті Божій, чинить добрі діла, то після смерті перейде до щасливого вічного життя у Небесному Царстві. А людину, яка поступала несправедливо, нечесно, не дотримувалася заповідей Божих і вперто не хотіла розкаятися в своїх гріхах, чекає справедливий Божий суд та — вічні муки.
— Важно ли для вашей общины увеличение ее численного состава? Каким образом она пополняет свои ряды? Используются ли для «агитации и пропаганды» современные средства коммуникации, например социальные сети?
— Завдання Церкви, не тільки священиків, а і кожного християнина — привести якнайбільше людей до пізнання істинного Бога, віри в Нього та спасіння. Методи для цього застосовуються найрізноманітніші: проповіді, лекції, зустрічі тощо. Проголошувати Євангеліє слід також за допомогою сучасних засобів комунікації: телебачення, радіо, інтернета, соцмереж, щоб якнайбільше людей мали можливість знайти шлях до Бога.
— Как вы сами пришли к вере в Бога? Почему вы считаете, что именно религия, которую вы исповедуете, является единственно верной?
— Віру мені передали батьки. 
Аргументів, чому моя віра є правдивою, дуже багато. Християнство відрізняється від інших релігій тим, що не людина творить певний образ Бога, так, як вона сама собі його уявляє своїм обмеженим розумом, бо тоді релігія є створена людиною, але Бог сам об'являє себе людині, ким Він є. У Старому Завіті — що Він єдиносущий Бог і, крім нього немає, інших богів. У Новому Завіті Господь посилає свого Сина, Ісуса Христа, щоб спасти людський рід і через Нього відкриває себе ще більше, — що він єдиний Бог у трьох особах: Отець, Син і Святий Дух. Це неможливо збагнути та пояснити людським розумом, і тому таїнство Пресвятої Трійці особисто для мене є підтвердженням того, що це правдиве і повне об'явлення Бога, а віра християнська є правдивою. Щодо греко-католицької віри, то в порівнянні з православною при багатьох схожих чи навіть тотожних з нами речах мені не вистачає оцієї вселенської єдності, яка є у Католицькій Церкві завдяки служінню апостола Петра та його наступників — єпископів Риму, яке доручив їм Христос Господь. У Православній церкві немає цієї об’єднуючої ланки. Ну а з протестантами розбіжностей є більше.
— Какое, на ваш взгляд, значение в XXI веке имеет религиозное мировоззрение вообще и в жизни отдельного человека в частности? 
— Від внутрішнього переконання людини залежить її особистий стан, відносини з іншими людьми, та рівень моралі в усьому суспільстві. Якщо людина є віруючою, то усвідомлює свою відповідальність перед Богом, який створив цей світ і людину, щоб вона розумно керувала цим світом. Тому релігійний світогляд допомагає людині ефективно і добре використовувати та застосовувати наукові досягнення для прогресивного розвитку суспільства та збереження довкілля.
— Согласны ли вы с утверждением, что религий много, а Бог один?
— Кожна релігія — це дорога до якоїсь вищої істоти. Кожна релігія подає якусь частину правди про Бога. Але найповніше дізнаємось про Господа через об’явлення, записане в Біблії в Старому та Новому Завіті, яке говорить, що Бог є один у трьох особах Отець, Син і Дух Святий.
***
В следующий вторник, 10 декабря, читатели познакомятся с мировоззрением кришнаитов.

Другие публикации цикла «Дороги к храму»:
о проекте
http://timeua.info/post/obshestvo/dorogi-k-hramu-novyj-prosvetitel-skij-proekt-gazety-vremya--17078.html
адвентисты седьмого дня
http://timeua.info/post/obshestvo/dorogi-k-hramu-adventisty-sed-mogo-dnya-17099.html
баптисты
http://timeua.info/post/obshestvo/dorogi-k-hramu-baptisty-17173.html
евангелисты (христиане веры евангельской)
http://timeua.info/post/obshestvo/dorogi-k-hramu-evangelisty--hristiane-very-evangel-skoj-17243.html
иудеи
http://timeua.info/post/obshestvo/dorogi-k-hramu-iudei-17327.htm
караимы
http://timeua.info/post/kharkov/dorogi-k-hramu-karaimy-17432.html
католики
http://timeua.info/post/kharkov/dorogi-k-hramu-katoliki-17481.html

 

Будем знакомы

Так как не все из действующих на Харьковщине религиозных течений в настоящее время охвачены нашим проектом, тем из них, кто хочет рассказать читателям «Времени» о себе, предлагаем связаться с редакцией по электронной почте rovchak@ukr.net или по телефону 
(057) 728-46-81. Ждем звонков каждую среду с 13.00 до 14.00. 

 

 

 

Читайте также
Другие материалы рубрики