ru
uk
Мнения
Подписаться на новости
Печатный вариант “Время”

Які зміни у податковому законодавстві щодо стягнення заборгованості у платників податків

Актуальное сегодня28 августа 2020 | 08:26

Про окремі зміни до Податкового кодексу кореспонденту газети «Время» розповіла начальник Північного управління Офісу великих платників податків ДПС Галина Феденко.

Спершу поговоримо про те, що ж таке податковий борг та з якого моменту він виникає.

Податковий борг, як зазначено у п.п. 14.1.175 Податкового кодексу України (ПКУ), – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений у ПКУ строк, і непогашеної пені, нарахованої в порядку, встановленому в ПКУ.

Він виникає з дня, наступного за днем граничного строку сплати узгоджених зобов’язань.

При цьому, ПКУ не регулює питання погашення зобов’язань зі сплати ЄСВ (п. 1.3 ПКУ).

Самі розумієте, за наявність податкового боргу платника чекатимуть певні наслідки. Такими наслідками можуть стати:

1) штраф за несплату/несвоєчасну сплату зобов’язань (залежно від його типу: ст. 126 або ст. 127 ПКУ) і пеня (ст. 129 ПКУ);

2) поява в податківців права податкової застави;

3) адміністративний арешт майна і рахунків;

4) примусова реалізація майна, що перебуває в податковій заставі, та/або стягнення грошових коштів на банківських рахунках, а також готівки — якщо податковий борг платник не погасить добровільно;

5) анулювання статусу платника єдиного податку;

6) відмова в реєстрації платником ЄП (для будь-якої з груп);

7) обмеження для ФОП і посадових осіб юрособи щодо виїзду за кордон.

У разі наявності у платника податкового боргу до 1020 гривень, податкова вимога боржнику не надсилається (п. 59.1 ПКУ), але при цьому на заборговану суму нараховуються штрафні санкції.

Законом України від 16.01.2020 року № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» було внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема до Глави 9 «Погашення податкового боргу платників податків».

Відповідно до прийнятих змін, зменшено з 60 до 30 календарних днів термін, протягом якого до платника податків, якому надіслано податкову вимогу, не застосовуються заходи стягнення (п. 95.1 ПКУ, зокрема за рахунок коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності — шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі).

Також скорочено терміни з двох до одного місяця, протягом яких платник податків може самостійно здійснити оцінку майна: (п 95.12 ПКУ).

Крім цього, доповнено підстави звільнення майна платника податків – боржника з податкової застави (стаття 93 Податкового кодексу). Відтепер, майно боржника може бути звільнено з податкової застави у разі:

1. отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення не лише суми податкового боргу, а й розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань та процентів за користування розстроченням (відстроченням) в установленому законодавством порядку.

2. отримання платником податків внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження або в інших випадках, передбачених статтею 55 Податкового кодексу, рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов’язання;

3. отримання платником податків згоди контролюючого органу на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 92 цього Кодексу.

Змінами також встановлено, що стягнення заборгованості з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань відтепер буде здійснюватись у порядку, визначеному статтями 59-60 та 87-101 Податкового кодексу.

Зауважте: перевірити інформацію про наявність чи відсутність податкового боргу платник може в Електронному кабінеті платника, зайшовши в меню «Стан розрахунків з бюджетом» або на вебпорталі ДПС України в розділі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».

Подписаться на новости
Коментарии: 0
Коментариев не добавлено
Cледите за нами в соцсетях