ru
uk
Мнения
Подписаться на новости
Печатный вариант “Время”

Хвостаті заручники війни

Актуальное сегодня08 апреля 2022 | 17:35

До жаху, що охопив людей з початком широкомасштабної російської навали, в багатьох випадках додався відчай кинутих біженцями домашніх тварин.

Ми можемо тільки здогадуватися про той страх та безпорадність, які відчувають зачинені в квартирах коти, залишені на вулицях собаки, або хом’ячки, винесені у коробці до сміттєвих баків. Та й чи до того зараз, коли майже щоденно просто на вулицях та в своїх будинках гинуть люди? І все ж таки чимало харків’ян серед суцільного пекла знаходять сили надати допомогу залишеним напризволяще тваринам. Про це розповідає керівник громадської організації «Зоозахисне об’єднання «Разом» Олена Кравченко.

Пані Олено, які масштаби проблеми залишених біженцями домашніх тварин, зокрема, у Харкові?

— Якщо донедавна у харківських притулках знаходилось приблизно 2 тис. кішок та біля 1 тис. собак, то з початку бойових дій ця кількість збільшилась на 5 тис. кішок та 3 тис. собак. Але дуже багато тварин досі залишаються в замкнених квартирах, бігають приватним сектором, багато вже загинули через те, що їх вчасно не відв’язали, не відпустили, кинули просто на вулиці. Декого власники хоча би залишили у під’їздах, домовившись із сусідами про годування.

Зрозуміло, що в когось не було можливості вивезти своїх улюбленців, а хтось недостатньо відповідально ставився до них. У мене особисто немає великого осуду до цих людей. Але є прохання допомагати грошима сусідам чи волонтерам, яким вони залишили своїх домашніх улюбленців, бо в містах, зокрема в Харкові, наразі можна купити корми для тварин та звернутися по ветеринарну допомогу, хоч це і складно.

Деякі люди, попри небезпеку, не поїхали з дому саме через те, що мають багато тварин: кішок, собак, коней, екзотичних тварин. Тепер вони прихищають і тварин, кинутих біженцями. Також дуже активно утворюються стихійні притулки. В цей важкий час ми спостерігаємо, як різко руйнуються гуманістичні принципи, але водночас збільшується стійкість протистояння цьому жаху. Люди мобілізуються у рятуванні тварин, бо зараз, як ніколи, ми відчуваємо цінність життя.

Дуже збільшилось навантаження на волонтерів та громадські зоозахисні організації, які наразі є посередниками в отриманні кормів від міжнародного проекту «Хвостатим заручникам війни», від благодійників з Румунії, Чехії, центру та заходу України. Допомога йде притулкам, людям, які опікуються великою кількістю тварин. Корми отримують і кінологічні та фелінологічні клуби (для породних собак та кішок).

Загалом, громадськість дуже швидко відреагувала на проблему годування тварин, які залишилися у Харкові  — як хазяйських, так і кинутих. А от місцева влада тільки на другому місяці війни почала роздавати корми як гуманітарну допомогу. Тим часом, наприклад, в Пісочинській ОТГ поставились уважно до потреб власників тварин. І якщо ОТГ отримує на складах гуманітарну допомогу для своїх мешканців, то одразу ж беруть і корми для тварин. Але загалом далеко не всі керівники ОТГ долучаються до організації забезпечення цих потреб, в селах ситуація часто жахлива. Особливо це стосується населених пунктів, які опинилися на тимчасово окупованій території. Так, в передмісті Харкова є декілька притулків, в яких налічується приблизно 400 тварин. Що зараз з цими людьми і тваринами, невідомо. Ми лише знаємо, що хтось живий, а хтось — вже ні.

Вочевидь, не всі тварини, які наразі опинилися просто неба, були стерилізовані своїми власниками. Отже, за якийсь час маємо очікувати збільшення їхньої кількості…

— Не зважаючи на складні умови, ми намагаємось продовжувати ту роботу, яку почали в мирний час — створювати систему регулювання чисельності тварин. Бо на вільному вигулі опинилося багато тварин, і за декілька місяців їхня популяція почне збільшуватись. Тому сьогодні ми намагаємось домовлятися про стерилізацію з людьми, які годують тварин, достукуємося до тих, хто кинув своїх тварин і зараз знаходиться у безпечних місцях, щоб вони допомагали в цій роботі. Днями ми почали пільгову стерилізацію тварин у ветклініках. Так, з 31 березня по 7 квітня було стерилізовано 20 безпритульних кішок з району заводу ім. Шевченка, де ми надавали корми для тварин. Не можна допустити, щоб популяція безпритульних тварин вийшла з-під контролю, і почалася взаємна агресія як з боку тварин, так і з боку людей.

Я впевнена, що після війни ми продовжимо цю роботу, і одним з основних законів, на якому ми будемо наполягати, буде жорсткий закон щодо регулювання чисельності тварин. Адже тварини, покинуті своїми власниками, де-факто опинились зайвими для цих людей. Тварин у суспільстві має бути стільки, скільки є людей, які сприймають своїх домашніх улюбленців як членів сім’ї і дійсно готові нести за них відповідальність.

Ми також направляємо замовлення в різні місця на отримання засобів для обробки тварин від паразитів, антирабічної вакцини, препаратів для лікування тварин. Багато громадських зоозахисних організацій беруть участь в рятуванні тварин: «Ліга допомоги тваринам», «Зоозахист ГАРТ», «Служба порятунку тварин», «Зоозахисне об’єднання «Разом», «Порятунок тварин. Харків». Люди знаходять тварин з кульовими та уламковими пораненнями, з травмами від скла та важких предметів. У мене зараз знаходиться кіт, в якого зрізана шкіра з половини голови. Завдяки антибіотикам його життю вже немає загрози, але, на жаль, такі випадки непоодинокі.

— Багато харків’ян, які в паніці поїхали з міста, залишивши своїх тварин, згодом відійшли від пережитого жаху і зараз розміщують відчайдушні об’яви в соціальних мережах з проханнями знайти, врятувати із замкнених квартир, привезти до них котів або собак… Чи реально допомогти в таких випадках?

— Цілком реально. Звісно, якщо залишена тварина ще жива. Коли йдеться про загублену кішку або собаку, виявити її серед знайдених значно легше, якщо тварина була чіпована. На жаль, більшість власників у мирний час про це не дбали. Щодо вивозу тварин у центральну та західну частини країни, то ця робота ведеться і волонтерами, і громадськими організаціями, і просто небайдужими громадянами. Загалом Харків тримається дуже мужньо і людяно. Ми зберігаємо звички та потреби мирного часу і нікуди не збираємось відсіль йти, бо це наша земля. Ми знаємо, що нас надійно захищають наші воїни. До речі, вони також беруть у нас корми для своїх тварин.

Ми дуже вдячні всім небайдужим людям, які, попри ризики, роблять все для порятунку чотирилапих. Закликаємо благодійників підтримати наш гуманістичний рух та міжнародний і всеукраїнський проєкт @UPAW/Хвостатим заручникам війни та інші ініціативи з порятунку людей та тварин в цей найбільш важкий час за всю історію незалежної України.

Подписаться на новости
Коментарии: 0
Коментариев не добавлено
Cледите за нами в соцсетях