До жаху, що охопив людей з початком широкомасштабної російської навали, в багатьох випадках додався відчай кинутих біженцями домашніх тварин.
Ми можемо тільки здогадуватися про той страх та безпорадність, які відчувають зачинені в квартирах коти, залишені на вулицях собаки, або хом’ячки, винесені у коробці до сміттєвих баків. Та й чи до того зараз, коли майже щоденно просто на вулицях та в своїх будинках гинуть люди? І все ж таки чимало харків’ян серед суцільного пекла знаходять сили надати допомогу залишеним напризволяще тваринам. Про це розповідає керівник громадської організації «Зоозахисне об’єднання «Разом» Олена Кравченко.
— Пані Олено, які масштаби проблеми залишених біженцями домашніх тварин, зокрема, у Харкові?
— Якщо донедавна у харківських притулках знаходилось приблизно 2 тис. кішок та біля 1 тис. собак, то з початку бойових дій ця кількість збільшилась на 5 тис. кішок та 3 тис. собак. Але дуже багато тварин досі залишаються в замкнених квартирах, бігають приватним сектором, багато вже загинули через те, що їх вчасно не відв’язали, не відпустили, кинули просто на вулиці. Декого власники хоча би залишили у під’їздах, домовившись із сусідами про годування.
Зрозуміло, що в когось не було можливості вивезти своїх улюбленців, а хтось недостатньо відповідально ставився до них. У мене особисто немає великого осуду до цих людей. Але є прохання допомагати грошима сусідам чи волонтерам, яким вони залишили своїх домашніх улюбленців, бо в містах, зокрема в Харкові, наразі можна купити корми для тварин та звернутися по ветеринарну допомогу, хоч це і складно.
Деякі люди, попри небезпеку, не поїхали з дому саме через те, що мають багато тварин: кішок, собак, коней, екзотичних тварин. Тепер вони прихищають і тварин, кинутих біженцями. Також дуже активно утворюються стихійні притулки. В цей важкий час ми спостерігаємо, як різко руйнуються гуманістичні принципи, але водночас збільшується стійкість протистояння цьому жаху. Люди мобілізуються у рятуванні тварин, бо зараз, як ніколи, ми відчуваємо цінність життя.
Дуже збільшилось навантаження на волонтерів та громадські зоозахисні організації, які наразі є посередниками в отриманні кормів від міжнародного проекту «Хвостатим заручникам війни», від благодійників з Румунії, Чехії, центру та заходу України. Допомога йде притулкам, людям, які опікуються великою кількістю тварин. Корми отримують і кінологічні та фелінологічні клуби (для породних собак та кішок).
Загалом, громадськість дуже швидко відреагувала на проблему годування тварин, які залишилися у Харкові — як хазяйських, так і кинутих. А от місцева влада тільки на другому місяці війни почала роздавати корми як гуманітарну допомогу. Тим часом, наприклад, в Пісочинській ОТГ поставились уважно до потреб власників тварин. І якщо ОТГ отримує на складах гуманітарну допомогу для своїх мешканців, то одразу ж беруть і корми для тварин. Але загалом далеко не всі керівники ОТГ долучаються до організації забезпечення цих потреб, в селах ситуація часто жахлива. Особливо це стосується населених пунктів, які опинилися на тимчасово окупованій території. Так, в передмісті Харкова є декілька притулків, в яких налічується приблизно 400 тварин. Що зараз з цими людьми і тваринами, невідомо. Ми лише знаємо, що хтось живий, а хтось — вже ні.
— Вочевидь, не всі тварини, які наразі опинилися просто неба, були стерилізовані своїми власниками. Отже, за якийсь час маємо очікувати збільшення їхньої кількості…
— Не зважаючи на складні умови, ми намагаємось продовжувати ту роботу, яку почали в мирний час — створювати систему регулювання чисельності тварин. Бо на вільному вигулі опинилося багато тварин, і за декілька місяців їхня популяція почне збільшуватись. Тому сьогодні ми намагаємось домовлятися про стерилізацію з людьми, які годують тварин, достукуємося до тих, хто кинув своїх тварин і зараз знаходиться у безпечних місцях, щоб вони допомагали в цій роботі. Днями ми почали пільгову стерилізацію тварин у ветклініках. Так, з 31 березня по 7 квітня було стерилізовано 20 безпритульних кішок з району заводу ім. Шевченка, де ми надавали корми для тварин. Не можна допустити, щоб популяція безпритульних тварин вийшла з-під контролю, і почалася взаємна агресія як з боку тварин, так і з боку людей.
Я впевнена, що після війни ми продовжимо цю роботу, і одним з основних законів, на якому ми будемо наполягати, буде жорсткий закон щодо регулювання чисельності тварин. Адже тварини, покинуті своїми власниками, де-факто опинились зайвими для цих людей. Тварин у суспільстві має бути стільки, скільки є людей, які сприймають своїх домашніх улюбленців як членів сім’ї і дійсно готові нести за них відповідальність.
Ми також направляємо замовлення в різні місця на отримання засобів для обробки тварин від паразитів, антирабічної вакцини, препаратів для лікування тварин. Багато громадських зоозахисних організацій беруть участь в рятуванні тварин: «Ліга допомоги тваринам», «Зоозахист ГАРТ», «Служба порятунку тварин», «Зоозахисне об’єднання «Разом», «Порятунок тварин. Харків». Люди знаходять тварин з кульовими та уламковими пораненнями, з травмами від скла та важких предметів. У мене зараз знаходиться кіт, в якого зрізана шкіра з половини голови. Завдяки антибіотикам його життю вже немає загрози, але, на жаль, такі випадки непоодинокі.
— Багато харків’ян, які в паніці поїхали з міста, залишивши своїх тварин, згодом відійшли від пережитого жаху і зараз розміщують відчайдушні об’яви в соціальних мережах з проханнями знайти, врятувати із замкнених квартир, привезти до них котів або собак… Чи реально допомогти в таких випадках?
— Цілком реально. Звісно, якщо залишена тварина ще жива. Коли йдеться про загублену кішку або собаку, виявити її серед знайдених значно легше, якщо тварина була чіпована. На жаль, більшість власників у мирний час про це не дбали. Щодо вивозу тварин у центральну та західну частини країни, то ця робота ведеться і волонтерами, і громадськими організаціями, і просто небайдужими громадянами. Загалом Харків тримається дуже мужньо і людяно. Ми зберігаємо звички та потреби мирного часу і нікуди не збираємось відсіль йти, бо це наша земля. Ми знаємо, що нас надійно захищають наші воїни. До речі, вони також беруть у нас корми для своїх тварин.
Ми дуже вдячні всім небайдужим людям, які, попри ризики, роблять все для порятунку чотирилапих. Закликаємо благодійників підтримати наш гуманістичний рух та міжнародний і всеукраїнський проєкт @UPAW/Хвостатим заручникам війни та інші ініціативи з порятунку людей та тварин в цей найбільш важкий час за всю історію незалежної України.