Наприкінці листопада впродовж тижня в Пекіні проходив перший чемпіонат Світу з технічних наук, архітектури, фізики та математики. У ньому взяли участь 128 учасників із 26 країн світу.
За підсумками чемпіонату, до складу журі якого увійшли сім нобелівських лауреатів, нагороди здобули 64 команди та вчених в індивідуальному заліку.
У загальнокомандному заліку проведеного чемпіонату перше місце виборов Китай, друге – Індія, третє – Південна Корея, четверте – США, п’яте – Бразилія, шосте – Німеччина і сьоме місце здобула Україна.
До речі, в командному заліку Україна отримала повний комплект нагород (золото, срібло, бронза).
Переможцями стали команди Харківського національного автомобільно-дорожнього університету (ХНАДУ), Київського національного університету культури і мистецтв та Університету митної справи та фінансів (м. Дніпро).
Колектив ХНАДУ пишається тим, що серед переможців чемпіонату і велика група учених університету.
Так, науковці кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій у складі завідувача кафедри, професора Олександра Гурка, доцентів Наталії Філь, Ігоря Ільге, Олександра Кононихіна та асистентки Ольги Кудирко в межах роботи секції «Обчислювальний інтелект» подали результати свого дослідження з теми «Method for Choosing a Set of Data Protection Tools in Computer Networks of an Environmental Monitoring System».
У роботі сформульовано загальне завдання вибору комплексу засобів захисту інформації у комп’ютерних мережах для екологічного моніторингу. Для вирішення поставленого завдання науковці запропонували удосконалений метод аналізу ієрархії, що базується на використанні інтервальних оцінок переваг критеріїв та альтернатив. Це дає можливість підвищити обґрунтованість прийнятих рішень залежно від переваг особи, яка приймає рішення.
Науковці також навели приклад використання удосконаленого методу аналізу ієрархій.
Колектив учених кафедри інформатики та прикладної математики у складі завідувачки, доцентки Ганна Плехової, професора Андрія Левтерова та доцентки Марини Костікової в галузі «Архітектура» презентував роботу «Вимірювальна система для моніторингу просторової деформації прогонових будов мостів і шляхопроводів».
У своїй роботі науковці розглянули методи та пристрої для вимірювання просторової деформації прогонових будов мостів і шляхопроводів із застосуванням оптичних лазерних систем, що наразі широко використовуються для вимірювання поздовжньої деформації прогонових будов та ультразвукового датчика для вимірювання поперечної деформації.
Застосовуючи технологію лазерного сканування (розгортки лазерного променя) науковці кафедри розробили вимірювальну систему для моніторингу просторової деформації елементів конструкцій мостів і шляхопроводів.
На цьому чемпіонаті гідний науковий рівень показали також викладачі кафедри будівельних і дорожніх машин ім. А.М. Холодова професор Володимир Супонєв, доцент Віталій Рагулін та здобувач магістерського освітнього рівня Сергій Кібиш. Їхня команда підготувала доповідь: «Наукові основи створення енергоефективного робочого обладнання для формування свердловин при безтраншейному прокладанні комунікацій в ґрунті».
Цей вкрай важливий та актуальний напрям досліджень пов’язаний з удосконаленням технічних засобів для прокладання підземних комунікацій та їх ремонту в обмежених міських умовах. За результатами роботи були запропоновані практичні рекомендації зі створення малогабаритних установок, а в ТОВ «НВП «Газтехніка»» й ТОВ СКТБ «Гідромодуль» (м. Харків) упроваджено виробництво цілої низки техніки спеціального призначення. Для використання нових установок розроблено технологічні карти виконання робіт із безтраншейного прокладання комунікацій.
Техніка вже застосовувалася в будівництві переходів, зокрема такими компаніями, як ДП «Спеціалізоване управління механізованих робіт», ТОВ «Харківспецбуд-1» та ТОВ «Перша слобідська будівельна компанія».
Важливу роль у розробленні та випробуванні нової техніки відіграє тісний зв’язок з виробничими підприємствами, а також активне залучення до цього процесу здобувачів вищої освіти та аспірантів.
Щиро вітаємо викладачів університету з переконливою перемогою
та визнанням їхніх наукових досягнень на міжнародному рівні!
Бажаємо всім подальших професійних перемог, цікавих розробок і вагомих здобутків!
Євгенія КІРСАНОВА,
начальниця науково-дослідної частини ХНАДУ