Греча — один з яскравих представників сержантського корпусу. Фанатично відданий справі бойової підготовки військовослужбовців. І це не дивно, адже до підрозділу БпЛА бригади «Спартан» прийшов зі штурмовиків цього літа.
Греча в армії з 2019 року. Тоді він самостійно звернувся до ТЦК, щоб піти до 3 бригади оперативного призначення. Він — харків’янин, тому хотів бути ближче до дому та захищати у першу чергу своє місто. Гаряче бажання стати сержантом розвинулося вже в процесі служби.
«На строкову службу я прийшов за власним бажанням. Подивився на інструкторів з мого підрозділу, це були дуже добрі сержанти. Вони всю інформацію просто розжовували. Я теж тоді захотів стати сержантом, потім інструктором і пішов вчитися. Повномасштабне вторгнення зустрівна посаді командира відділення. Тоді бажання бути інструктором відпало, бо умене були люди, за яких я мав відповідальність. Врешті зрозумів:лазитипо багнюці окопів – це моя стихія. Спочатку воювали наХарківськомунапрямку, потім це був Харківський контрнаступ, а пізніше нас ротували на Донецький напрямок. Це були позиції, які збереглися ще з 2014 року під Торецьком. Тоді там більше була «сидяча війна». Потім був тиждень під Соледаром, далі – вуличні бої за Бахмут. Виведення бригади з Бахмута не застав, боотримав осколкове поранення рукита ноги біля Ягідного. Невдовзі ми вже поїхали на Роботине на Запорізькомунапрямку. Десь за рік,весною, ми повернулися наХарківщину», — розповідає Греча.
Бригада «Спартан» поверталася до Харкова не для відпочинку. Місту знов загрожував раптовий масштабний прорив російських окупаційних військ. Харківський напрямок приніс нові випробування та виклики. Зокрема Греча відзначає, що спосіб ведення війни зазнав відчутних змін.
«Минула зима була не настільки насичена дронами, як сьогодні. Тоді було за день прильотів 15 FPV. Здавалося куди вже більше? Зараз це може бути за дві години — ці ж 15 прильотів. Противник випускає на одного піхотинця дві-три «пташки». Це дуже жорстко. Вони полюють саме на піхоту та техніку. Специфіка мого підрозділу – ураження позицій, а не лише піхоти, бо ми прагнемо відвоювати свою землю. Сьогодні за моїми спостереженнями, оператори дронів вражають до 70 відсотків противника», — ділиться гвардієць.
Він додає, що сьогодні дрони різних типів — основний інструмент виявлення цілей та фіксації й верифікації втрат противника.
«Розбіжність в дронів нашого підрозділу дуже велика. ВідFPV, бомберів та мавіків, докрил, у яких розмах більше за довжину автомобіля, – пояснює Греча та запрошує людей з ігровими навичками йти у подібні підрозділи. — Я б бажав мати людей 21 до 35 років, які захочуть з цим працювати. Молода, свідома й активна людина навчиться дуже швидко управляти боєм, дронами, корегувати цілі та знищувати ворога. Якщо імпровізувати, то все набагато краще працює. Пілот FPV — людина, яка повиннамати дуже добру реакцію, хоча б середньо володіти технікою. Людина старшого віку, яка має досвід комп’ютерних ігор,можебути пілотомбомбера чи іншого дрона. Тут вже більшу роль грає спостережливість та розуміння техніки»
Греча показав, як його бійці з підручних матеріалів — автомобільних шин, металевих кілець та щитів з OSB — облаштували свій дронодром.
«Це — статуї, — показав Греча на стовпчики з автомобільних шин. — Їх використовують для обльоту. Ми зробили їх більшу кількість. Робимоміж ними зигзаги.А цікільця, у які залітають дрони. Радіус цих кілець — малий. Це, щоб пілот краще розумів габарити та маневровість «пташки». Чому обрали як матеріал шини, щити OSB? Бо це мінімально шкодить дрону. Максимум – це доведеться замінити пропелер.
«По посаді я — пілот FPV. Здебільшого працюємо в парі з «мавіківстами», щоб мати цілі, по яких буду працювати, вони також знімають результати моєї роботи. Рідше працюю у режимі вільного полювання, коли сам вилітаєш та шукаєш собі ціль або техніку, або особовий склад противника, — пояснює бойовий побратим Гречі оператор FPV Мірай. Він теж належить до сержантського корпусу. У цей час гвардієць готував дрон до навчального вильоту. — Спочатку вкладається батарея на Дрон. Я її закріпляю. Треба сильніше затягнути «стяжку», щоб вона не відлипла під час польоту. Це у нас антена на управління, вставляється тут. Осьмої окуляри, заряджаються від павербанка або переносної батареї. Достатньо на 20 000 міліампер, або звичайний павербанк. Далі калібруємо дрон, щоб кожен пропелер відповідав за свої дії так, як мені потрібно. Чіпляємо муляж для того, щоб наше тренування було більш схоже на бойовий виліт. Все готове, тут не вистачає лише платиініціації, яказмушує вибухнутибойову частину дрона».
Хлопці приділили увагу й оформленню дронодрому. Прапори з емблемами їхнього підрозділу та тих, де служили хлопці раніше, мотиваційні гасла — все це покликане концентрувати увагу хлопців на навчанні та розвитку бойових якостей. Греча, який сам фанатіє від героїв космічної саги «Зоряні війни», підкреслює, що саме свобода самовираження нерідко стає важливою частиною мотивації та зміцнення бойового духу.
«Я прийшов у підрозділ влітку. Про операторів дронів є хибне уявлення, що вони працюють трохи далі від лінії зіткнення. Вже давно ні. Ми недарма стільки уваги приділяємо, скажімо, тій же тактичній медицині, — ділиться Греча, демонструючи штурмову гвинтівку UAR-15 та екіпірування, яке, здавалось би, теж більше б пасувало для штурму. — Якщо поряд не витримали суміжники, і почали провалюватися позиції, то ми стаємо піхотою. Тому вчимося постійно. Є нагода чи немає її. Роль сержанта, будь-якого (командира відділення, головного сержантавзводу, роти, батальйону)— це навченість підрозділу. Кожен сержант має розуміти: навченість підрозділу – мої хліб та сіль. Тому що, піт рятує кров»
До речі, гасло «Піт рятує кров», за словами Гречі має «азовське» коріння. Серед «спартанців» є військовослужбовці, які раніше служили в окремому загоні спеціального призначення «Азов», а після початку повномасштабного вторгнення мобілізувались до лав 3 бригади оперативного призначення НГУ. Свого часу вони зіграли позитивну роль у формуванні психологічного мікроклімату бойового братства операторів дронів.
Матеріал створено у рамках проєкту #ГВАРДІЯ-ДЖЕДАЇ, що присвячено воїнам, які мають харизму, лідерські якості та глибокі знання у військовій справі. Цей випуск підготовлено до Дня сержанта, який відзначається 18 листопада.
Відділення інформації та комунікації Східного Харківського територіального управління Національної гвардії України