ru
uk
Мнения
Подписаться на новости
Печатный вариант “Время”

Підстави для проведення фактичної перевірки платників

Актуальное сегодня31 мая 2021 | 17:06

Про законодавчі підстави проведення фактичної перевірки сайту «Время» розповіла начальник Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків  Галина Феденко.

Перш за все хочу нагадати, що 3 лютого 2021 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок».

Так з 9 лютого 2021 року (з дня публікації Постанови в «Урядовому кур’єрі») органи Державної податкової служби мають право на проведення, зокрема, тимчасово зупинених фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними.

Давайте розглянемо: що ж таке фактична перевірка?

Виходячи з норм пп. 75.1.3 та п 80.1 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року
№2755-VI,  фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника.

Така перевірка здійснюється щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Контролюючі органи здійснюють фактичну перевірку без попередження платника податків (особи).

Коротко зупинюсь на підставах, за наявності хоча б однієї з яких може бути проведена фактична перевірка (п. 80.2 ПКУ).

  1. За результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливе порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи.
  2. У разі наявності та/або отримання інформації від державних органів та органів місцевого самоврядування про можливі порушення законодавства, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
  3. Фактичну перевірку можуть ініціювати і за письмовим зверненням покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування.
  4. Невчасне подання обов’язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій або подання їх із нульовими показниками.
  5. У разі наявності та/або отримання інформації про порушення законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
  6. У разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, що підлягають фактичній перевірці. Така перевірка проводиться один раз протягом 12 місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки.
  7. У разі наявності або отримання інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Зазначу, що фактичну перевірку можуть проводити дві чи більше посадові особи контролюючого органу у присутності посадових осіб суб’єкта господарювання або його представника або особи, що фактично здійснює розрахункові операції. Також під час проведення перевірки може проводитися хронометраж господарських операцій.

Тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 діб. Продовження строку таких перевірок здійснюється за рішенням керівництва контролюючого органу не більш як на 5 діб за таких підстав:

— заява суб’єкта господарювання (у разі необхідності подання ним документів, які стосуються питань перевірки);

— змінний режим роботи або підсумований облік робочого часу суб’єкта господарювання та/або його господарських об’єктів.

«Хотіла б зазначити наступне. Шановні платники, наші фахівці готові відповісти на всі запитання, які виникають під час проведення фактичних перевірок. Ми завжди відкриті та готові до співпраці», — зазначила Галина Феденко.

Подписаться на новости
Коментарии: 0
Коментариев не добавлено
Cледите за нами в соцсетях