На Сумщині відкрились цифрові освітні центри «Be Smart». Відвідати простори може кожен охочий від 5 до 15 років.
Семирічна Настя займається в центрі на базі Конотопської школи № 9 з вересня. Щоп’ятниці дівчинка нагадує мамі, що потрібно записатися на черговий майстер-клас. Це вже сімейна традиція, — розповідає настіна мама Марина.\
З початком війни запитання доньки подорослішали, її непокоять обстріли, повітряні тривоги та власний страх. Під час творчих занять Настя відволікається від бентежних думок. А мама отримує півтори вільних години, які для кожної працюючої жінки – на вагу золота.
«В Конотопі більшість гуртків знаходиться в центрі міста, а в нашому житловому масиві їх обмаль. Насті нічого не припало до душі. Тут же вона отримала змогу поринути в творчість, вилізти з телефону та телевізору. Вона постійно щось ліпить і не пропускає жодного заняття», – тішиться Марина.
Сучасне й комфортне місце для творчості та навчання у Конотопі, як й інші 10 центрів «Be Smart» на Сумщині, відкрила чеська гуманітарна організація «Людина в біді» за фінансової підтримки Європейського Союзу. У закладах можна віддалено вчитися, виконувати домашні завдання, цікаво й корисно проводити дозвілля. І все це – абсолютно безкоштовно.
«Я зараз завершую робити об’ємну парасольку. Вона яскрава і підіймає настрій. А потім ми робитимемо ватяні іграшки для ялинки. Я хочу зробити снігуроньку», – розповідає Настя.
Марина Горобей і Катерина Леоненко – фасилітаторки центру. Це спеціально підготовлені фахівці, які стимулюють розвиток дітей та створюють необхідну для цього атмосферу. Теми майстер-класів підбирають, залежно від віку й вподобань школярів. Марина, яка допомагає учням відточувати майстерність, – професійна художниця. А її колега – вчителька. Поєднавши нові знання із попереднім досвідом, Катерина запровадила для дітей курс «Цікава історія».
«Мої заняття – це не про «сідаємо», «пишемо», «перевіряємо» і все. Я роблю презентації, шукаю цікавинки. Можливо хтось не розуміє шкільний курс або навіть ненавидить історію переповнену купою дат. Я ж хочу аби складний матеріал давався легко, тоді у дітей змінюється сприйняття предмету й вони стають успішнішими», – розповідає фасилітаторка центру Катерина Леоненко.
Комп’ютерний та творчий класи конотопського центру вже відвідало близько 500 учнів. Для багатьох дітей це місце стало справжнім порятунком.
«Зараз складні часи. Чимало жінок, поки чоловіки на війні, стали одноосібними лідерами родин. Мами мають багато справ, але мало часу. Поговорити з дітьми по душах не завжди вдається, а діти прагнуть спілкування. Вони довіряють нам свої секрети та переживання, питаються поради. Для нас дуже цінне таке спілкування», – говорить Катерина Леоненко.
Окрім творчих та навчальних занять в центрах працюють психологи. На професійну підтримку можуть розраховувати як діти, так і дорослі, які піклуються про ментальне здоров’я всієї родини.
Євгенія Бірюк