ru
uk
Мнения
Подписаться на новости
Печатный вариант “Время”

Унікальний науковий об’єкт. Національне надбання

Актуальное сегодня15 ноября 2022 | 11:56

З метою збереження унікальних наукових об’єктів, які мають виняткове значення для вітчизняної та світової науки, Кабінет Міністрів України надав статус національного надбання 8 унікальним науковим об’єктам (Постанова №1243 від 4.11.2022 р.).
До Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання, внесено зокрема і навчально-науково-випробувальну лабораторію швидкісних автомобілів імені В.К. Нікітіна з розвитку науково-технічної творчості та національно-патріотичного виховання молоді Харківського національного автомобільно-дорожнього університету.
Технічні розробки створеної у 1953 р. лабораторії швидкісних автомобілів (ЛША), на базі якої у 1961 р. було засновано студентське проєктно-конструкторське бюро, здобули дійсно велику популярність у світі. Упродовж майже 70-ти років в ЛША під керівництвом рекордсмена світу, заслуженого майстра спорту В.К. Нікітіна студентами було сконструйовано і виготовлено ціле сімейство унікальних рекордно-гоночних автомобілів.
Серед них: відомі спортивно-туристичні автомобілі «ХАДІ-2», «ХАДІ-15»; рекордно-гоночні «ХАДІ-З», «ХАДІ-4», «ХАДІ-5», «ХАДІ-7», «ХАДІ-9»; автомобілі для кільцевих гонок «ХАДІ-8», «ХАДІ-10»; рекордно-гоночні електромобілі «ХАДІ-11Е», «ХАДІ-13Е», «ХАДІ-21E», «ХАДІ-23Е», а також дрегстери «ХАДІ-24», «ХАДІ-26», «ХАДІ-27», «ХАДІ-28».
Більшість цих автомобілів унікальна за своїми конструкціями.
Спортивна команда «ЛША ХАДІ», яка успішно діє на базі лабораторії швидкісних автомобілів, починаючи з 1992 р. є незмінним учасником і призером чемпіонатів України з кільцевих гонок. На автомобілях «Естонія-25», «ХАДІ-29», «ХАДІ-31», «ХАДІ-33» пілоти команди неодноразово здобували славу університету.
У 1996 р. команда гонщиків «ЛША ХАДІ» виборола перемогу у заліку фірмових команд України. Наразі автомобілі марки «ХАДІ» – широко відомі за кордоном, адже постійно демонструвалися на міжнародних виставках у Болгарії, США, Канаді, Великобританії й на Кубі. На виставці «Наука Харківщини-2000» автомобіль «ХАДІ-29» нагороджено дипломом першого ступеня.
Сьогодні ХНАДУ – єдиний заклад вищої освіти України, де діє така унікальна лабораторія з конструювання, виготовлення та експлуатації спеціальних автомобілів для автомобільного спорту, у якій за майже сімдесят років було спроєктовано і виготовлено 35 гоночних автомобілів та встановлено 49 рекордів швидкості різного рівня (16 з яких на час заїздів перевищили світові досягнення).
Останнє надбання лабораторії – автомобіль «ХАДІ-34» – занесений до Книги рекордів України як найенергоефективніший автомобіль країни. Саме на екомобілі «ХАДІ-34» перша українська команда за підтримки компанії Honda в Україні 2010 р. дебютувала на міжнародних студентських змаганнях з економії палива «Shell eco-marathon», що проходили на спеціалізованому треку «EuroSpeedway Lausitz» у Німеччині.
У 2011 р. представники «Renault клуб Харків» долучилися до участі у підготовці екомобіля до змагань, адже для цих перегонів організатори змінили конфігурацію траси, додавши ретардери. У таких умовах першій українській команді вдалося не лише просунутися в турнірній таблиці, але й поліпшити свій числовий показник.
Саме у 2011 р. автомобіль «ХАДІ-34» встановив рекорд України з паливної енергоефективності, подолавши на 1 л пального 575 кілометрів.
У 2013 р. Група компаній АІС надала фінансову підтримку команді «ЛША ХАДІ», яка представляла Україну серед 183 команд із 24 країн світу у змаганнях з економії палива «Shell eco-marathon Europe», що відбулися на трасі, прокладеній вулицями міста Роттердам у Нідерландах.
Того ж року з метою ознайомлення широкої громадськості з результатами виступу команди та історією створення автомобіля «ХАДІ-34» за ініціативи компанії Shell відбувся V міжнародний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи». Тогоріч у міжнародному виставковому центрі відбувся XXI Київський міжнародний автосалон SIA’2013. У роботі цих форумів взяли участь і представники команди та автомобіль «ХАДІ-34».
У 2014 р. щорічні міжнародні студентські змагання «Shell еco-marathon» також проходили в Нідерландах, де Україну знову представляла команда «ЛША ХАДІ АІС». На цьому міжнародному студентському змаганні з економії палива команда виступала на дещо модернізованому автомобілі «ХАДІ-34». Тогоріч на VI міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» частиною експозиції Shell також став найенергоефективніший автомобіль України «ХАДІ-34».
На щорічних змаганнях «Shell еco-marathon Europe», що відбулися 2016 р. у Великобританії, команда ХНАДУ, пройшовши жорсткий відбір, вкотре представляла Україну серед 229 команд із 29 країн світу.
За волю до перемоги, незламність духу і здатність вирішувати складні технічні та логістичні завдання команда гонщиків була нагороджена спеціальним призом «За кращий командний дух і волю до перемоги».
Назва нашого міста і країни назавжди занесені до Книги фіналістів цього престижного міжнародного змагання.
Наразі ЛША ХНАДУ – це не лише виробництво унікальних автомобілів і спортивна команда, це школа для багатьох фахівців, які опановують тут обрану спеціальність, щоби прославляти свою країну, своє місто і свій університет.
На жаль, через брак коштів, а також перешкоди через COVID-19 і нинішній воєнний стан, команда ЛША не могла щороку брати участь у цих престижних перегонах. Та навіть той результат, якого на «ХАДІ-34» команда студентів-гонщиків досягла упродовж семи років її участі у міжнародних змаганнях «Shell Eco-marathon» (2010 – 2017), – яскраве свідчення того, що цей проєкт, як і усі попередні розробки ЛША, дотепер бездоганно працює на міжнародний імідж і ХНАДУ, і України.
Нині колектив лабораторії та команда інженерів-розробників, прагнучи перевищити вже встановлений рекорд України, займається модернізацією екомобіля «ХАДІ-34», а також активно працює над проєктуванням і виготовленням гоночних автомобілів F-1600 групи Е-8 (FIA).
Збереження таких унікальних наукових об’єктів як навчально-науково-випробувальна лабораторія швидкісних автомобілів імені В.К. Нікітіна Харківського національного автомобільно-дорожнього університету є пріоритетним завданням держави, адже їхня втрата може мати серйозні негативні наслідки для розвитку науки і суспільства.

Ольга Васильківська

Подписаться на новости
Коментарии: 0
Коментариев не добавлено
Cледите за нами в соцсетях