фото: ecopolitic.com.ua
Війна сама по собі є злочином проти людства, але фахівцями фіксується ще один клас військових злочинів — екологічні.
— Кожен вибух, кожне застосування потужної зброї супроводжується вивільненням у навколишнє середовище шкідливих та небезпечних речовин, — каже координатор громадської організації «Зелений Фронт» Олег Перегон. — До складу боєприпасів входять сполуки сірки, амонію, фосфору та циклічні вуглеводні, а деякі компоненти ракетного палива є надтоксичними і у разі потрапляння в навколишнє середовище здатні привести до великої біди.
— Чи можливо визначити екологічні збитки від війни, чи існують якісь методики?
— Перша досить серйозна робота під назвою «Війна та екологія» була написана у Харкові на початку 1990-х років. В ній науковці та студенти Харківського національного університету ім. Каразіна намагалися дати оцінку впливу на природу війн на території колишнього СРСР. Нажаль, з тих пір вчені мали багато можливостей для збору матеріалу, а з початку війни РФ проти України (2014 року) постійно збирають таку інформацію. Задля цього об’єднали зусилля і Мінприроди, і екологічні громадські організації, і небайдужі громадяни. З початком цьогорічного вторгнення російської орди в Україну ця робота значно активізувалася, адже кожен екологічний злочин має судову перспективу. За нанесені довкіллю збитки агресор має заплатити, а станеться це лише за умови своєчасної та фахової фіксації злочинів.
— Як пересічна людина може долучитися до цієї роботи?
— Побачивши або дізнавшись про той чи інший екологічний злочин, слід або повідомити громадську екологічну організацію, яка залучена у цій всеукраїнській роботі (наприклад, звернутися до Національного екоцентру України, «Мама-86», «Екологія. Право. Людина», «Зеленого Фронту», інших), надати докладніші описи та інші підтвердження (фото, копії документів тощо). Або можна самостійно звернутися до Оперативного штабу при Державній екологічної інспекції України, який фіксує всі ці злочини невдалих окупантів. Це можна зробити через інтернет-сторінку https://shtab.gov.ua/, або телефон +380 (96) 756-83-66 (Telegram, WhatsApp, Viber), чатбот у Telegram @EcoShkodaBot, Email — eco@shtab.gov.ua.
При зверненні потрібно вказати:
1) дані про екологічний злочин (наприклад, бомбардування очисних споруд, підпал складів пального тощо), адресу або геолокацію місця надзвичайної ситуації;
2) коротко сформулювати, що саме трапилося (згоріло, було забруднено тощо);
3) зазначити власника або суб’єкта господарювання, постраждалих (якщо ви маєте таку інформацію);
4) зазначити своє прізвище, ім’я та по-батькові, залишити свої контакти для уточнення інформації.
Збір інформації про те, що відбувається в сфері екології, є важливим не тільки для звернення до суду задля компенсацій, але й для того, щоб мати можливість вживати заходів для покращення ситуації і порятунку людей з небезпечних зон, починати очищення територій від забруднення тощо. До складу Штабу входять фахівці Мінприроди, СБУ, РНБО, Генеральної прокуратури України, Верховної Ради України та інших організацій.
— Чи можна вже оцінити нанесені довкіллю збитки від агресії Росії?
— На жаль, ці збитки щодня зростають. Відомо, що біля 40% площ природно-заповідного фонду України вже відчули на собі вплив від військових дій, там застосовувалася різна зброя, будувалися фортифікаційні споруди. Зараз — початок періоду гніздування птахів, нересту риб та інших водних організмів. Бойові дії можуть призвести (і в історії є такі приклади) до значного скорочення кількості особин тих чи інших видів, або навіть до повного їх зникнення. Адже є види, особини яких збереглися лише на територіях заповідників та національних парків, де наразі ведуться бойові зіткнення. Кожен вид біорозмаїття є безцінним для природи, а його зникнення може призвести до непередбачуваних наслідків в майбутньому.
— Чи зареєстровані Штабом вже якісь екологічні злочини?
— До категорії саме екологічних злочинів віднесені факти вирубки представниками РФ лісів на півдні України, адже ці ліси мають велике кліматозберігаюче значення і не підлягають вирубці ні за яких обставин. Ще низка злочинів пов’язана з атакуванням російськими військовими кораблів в Чорному та Азовському морях (причому не тільки військових, а й цивільних, навіть іноземних), що вже призвело до потрапляння в море понад 500 тон нафтопродуктів. Чимало збитків виникли через прицільні обстріли нафтобаз, очисних споруд, нафтопроводів, підприємств хімічної промисловості, які призвели до забруднення ґрунтів, повітря, вод.
— Чи зареєстровані екологічні злочини по Харківській області?
— Так, в нашій області є факти підриву (ракетними обстрілами та бомбардуванням з літаків, танковими атаками та мінометним вогнем) нафтобаз, складів, підприємств, займання екосистем через розриви боєприпасів тощо. Окремим злочином є мінування агресором значних ділянок природних територій, адже, як відомо з прикладів інших військових конфліктів, протипіхотні міни знищують і диких кабанів, і косуль, і майже зникаючих в Україні лосів, створюють перешкоди для лісовідновлювальних робіт тощо. Є інформація і про випадки браконьєрства з боку окупантів.
Якщо кожен свідок повідомить про екологічні злочини, таких фактів вдасться виявити набагато більше. Отже, дуже важливо, щоб ніхто не залишався байдужим до цієї важливої теми.