ru
uk
Мнения
Подписаться на новости
Печатный вариант “Время”

Як платити за послуги ЖКГ під час війни

Актуальное сегодня26 августа 2022 | 11:36

Як відомо, в Україні на час війни заборонили обмежувати чи припиняти надання комунальних послуг боржникам, а також нараховувати пеню за їх несплату. Але в той же час галузь ЖКГ повинна працювати, щоб підтримувати життя в населених пунктах, зокрема це дуже важливо у Харкові, який щоденно піддається обстрілам російських загарбників.

Старі послуги — тепер дорожче

Зрозуміло, що більшість споживачів наразі не мають доходів, втративши роботу, або отримують невелику допомогу від держави як внутрішньо переміщені особи. Тому якщо вже людина сплачує за комуналку, важливо розуміти, що саме входить у перелік наданих послуг, та які є легальні можливості для зменшення оплати.

Взяти, наприклад, опалення, яке є найдорожчою послугою для мешканців багатоквартирних будинків. Якщо донедавна споживачі забували про його оплату рівно на півроку (з середини квітня до середини жовтня), то тепер і в цей період маємо в квитанціях нарахування з абонентської плати (тобто доставки послуги). А з 1 липня в платіжках від КП «Харківські теплові мережі» з’явилися ще й послуги з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води. На офіційному сайті підприємства роз’яснюється, що послуги ці не нові — раніше харків’яни платили за них у складі квартплати, а виконували їх ті ж самі «Харківські теплові мережі» як підрядник на замовлення КП «Жилкомсервіс». Тепер згідно зі змінами законодавства тепловики надають їх споживачам напряму. Здавалося б, якщо посередника усунуто, послуга має подешевшати. Але вона чомусь подорожчала більш ніж удвічі! В цьому легко переконатися, зазирнувши у зміст квитанцій «Жилкомсервісу» за попередні місяці (наприклад, за червень). В них технічне обслуговування систем теплопостачання коштує 0,312 грн. з одного квадратного метра житла, а з технічне обслуговування систем гарячого водопостачання — 0,118 грн. В липні ці послуги з платіжок «Жилкомсервісу» зникли і з’явилися в платіжках «Харківських теплових мереж», де становлять вже відповідно 0,818 грн. та 0,266 грн.

Декількома місяцями раніше технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення також перейшло під крило безпосереднього виконавця — КП «Харківводоканал». Але це підприємство чи не єдине, яке намагається виконати умови сучасного законодавства, зокрема укладати договори зі споживачами як на саме водопостачання та водовідведення, так тепер і на обслуговування мереж. Згідно із законодавством, таких договорів існує декілька типів в залежності від того, який спосіб керування будинком обрали його мешканці. На офіційному сайті підприємства щодо цього питання розміщено досить докладні пояснення, до яких можна звернутися, якщо нарахування у платіжках за воду та каналізацію здаються незрозумілими.

Якщо відсутній споживач або… його оселя

У зв’язку з тим, що більшість харків’ян наразі перебуває за межами міста або навіть країни, комунальні підприємства дещо спростили процедуру перерахунків за свої послуги споживачам, які відсутні у своїх домівках. Так, якщо в квартирі нема приладів обліку гарячої та холодної води (і нарахування відповідно проводяться в залежності від показників загально будинкових лічильників), варто звернутися до КП «Харківські теплові мережі» та КП «Водоканал» з заявою про перерахунок у зв’язку з відсутністю мешканців. Бланк такої заяви можна завантажити, наприклад, з сайту КП «ХТМ». До заяви треба додати копію довідки ВПО або довідки з тимчасового місця проживання, лікування, роботи тощо.

Нагадування для тих хто має квартирні прилади обліку води, але не може наразі здати їх на повірку. На період дії воєнного стану, починаючи з 24 лютого та впродовж трьох місяців після його завершення комунальні підприємства прийматимуть до розрахунку показники лічильників тепла, гарячої та холодної води, термін повірки яких закінчився в цей період. Щодо цього є відповідна постанова Кабміну.

Також нагадаємо, що у зв’язку з визнанням «Мегабанку» неплатоспроможним, комунальники просять не здійснювати через нього оплату послуг, а звертати увагу на нові реквізити, які вказані у квитанціях. Наприклад, КП «ХТМ» уклало договори на прийом платежів від населення з «Приватбанком» та «Ощадбанком». Але це можна зробити і через інші установи.

Ще з травня компанії «Харківгаз» та «Харківміськгаз» просять споживачів повідомляти про руйнування їхніх осель, якщо таке сталося. Адже це означає, що блакитне паливо в будинок подавати неможливо. Коли будуть прийняті нормативні акти щодо нарахування за послуги з розподілу газу та отримані підтвердження руйнувань, будуть проведені корегування по особових рахунках абонентів.

З аналогічною інформацією звернулося до споживачів і КП «Жилкомсервіс», щоб мати змогу оперативно припинити нарахування за послуги в тих будинках, що постраждали від війни. Якщо квартира або будинок зазнали руйнувань, несумісних з подальшим проживанням та експлуатацією, можна повідомити про це підприємство по телефону або електронною поштою (контактні дані є на офіційному сайті підприємства).

«Пряники» для споживачів

В рахунках за електрику з’являться нові дані у зв’язку з постановою № 924 «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії», прийнятою НКРЕКП 12 серпня. Так, для забезпечення побутових споживачів зрозумілою та коректною інформацією щодо нарахувань за спожиту електричну енергію, електропостачальник тепер зобов’язаний в рахунках на оплату зазначати інформацію по початкові та кінцеві покази лічильників, на підставі яких здійснюються нарахування. Крім того, новою постановою спрощено процедуру зміни електропостачальника: тепер споживач може зробити це за три дні замість нормативно встановленого раніше строку в 21 день.

В свою чергу, підприємства обленерго нагадують споживачам, що показання приладів електролічильників краще передавати у 5-денний період, що починається за 2 дні до кінця місяця та закінчується на третій день наступного місяця. Тобто показання за серпень можна передати з 30 серпня до 3 вересня включно. На офіційному сайті «Харківобленерго» перераховано аж 7 способів передачі даних, з яких споживач може обрати для себе найзручніший.

Щоб спонукати споживачів вчасно платити за газ, компанія «Нафтогаз України» (яка, нагадаємо, з 1 травня є постачальником замість компанії «Харківгаз збут», що припинила свою роботу) щомісяця пропонує 1-відсоткову знижку тим споживачам, які сплатять рахунки до 15 числа. Для того, щоб отримати знижку, потрібно сплатити рахунок в особистому кабінеті на may.gas.ua або в чат-боті GASUA до 15 числа місяця. Отриману знижку у розмірі 1% можна використати під час наступного платежу, — йдеться у повідомленні «Нафтогазу».

Не скасували, але заморозили

Нагадаємо, що 1 квітня мер Харкова Ігор Терехов пообіцяв мешканцям міста скасувати плату за комунальні послуги з 24 лютого до кінця війни. Але вже з 1 червня нарахування споживачам були поновлені, бо міський бюджет не може впоратися з таким великим обсягом компенсацій комунальним підприємствам, а війна, на жаль, так швидко не закінчилася. Втім, днями президент України Володимир Зеленський підписав закон № 2479-ІХ два закони — про стабільність цін на послуги теплопостачання та про фінансову спроможність підприємств теплокомуненерго під час опалювального сезону. Зокрема, протягом дії воєнного стану та 6 місяців після його закінчення в Україні запроваджується мораторій на підвищення тарифів на тепло та гарячу воду.

Подписаться на новости
Коментарии: 0
Коментариев не добавлено
Cледите за нами в соцсетях